Blog > Komentarze do wpisu

TRASA 3 - Łomża - Piątnica - Kalinowo - Drozdowo - Wiktorzyn - Elżbiecin - Piątnica - Łomża

Krótka charakterystyka: Trasa o długości około 26km, o średnim stopniu trudności, stan nawierzchni w większości zadowalający (90% drogi asfaltowe, 10% utwardzone drogi gruntowe). Trasa ciekawa pod względem wartości krajobrazowych, krajoznawczych i historycznych. 

Opis: Podróż rozpoczynamy w centrum Łomży (skrzyżowanie ul. Sikorskiego i al. Legionów), jedziemy ul. Sikorskiego w kierunku wschodnim. Przejeżdżamy rondo Lutosławskiego oraz Wieżę Ciśnień i jedziemy w dół, w kierunku mostu Hubala. Most Hubala położony jest na zachodniej granicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Roztacza się z niego niesamowita panorama Miasta Łomża, oraz Parku Krajobrazowego. Następnie docieramy do Piątnicy Włościańskiej, gdzie skręcamy w prawo, w kierunku południowo wschodnim. Przejeżdżamy przez miejscowość Kalinowo i docieramy do Rezerwatu "Kalinowo". Jest to wielogatunkowy las liściasty, o naturalnym charakterze, grądy, dąbrowa świetlista, oraz murawy kserotermiczne. Dojeżdżamy do Drozdowa - nadnarwiańskiej Perełki, gdzie znajduje się Pałacyk Lutosławskich, oraz Muzeum Przyrody. Właściwie Muzeum mieści się w budynkach Dworku Lutosławskich. Przedstawione są tam zbiory przyrodnicze szczególnie z północno wschodniej części Polski, trofea łowieckie, szata roślinna, ssaki i ptaki kotliny biebrzańskiej, a także wystawy tematyczne takie jak "Podwodny Świat Pięciu Kontynentów", "Łoś - Król Bagien Biebrzańskich", a także "Salon Dworski". Muzeum jest też miejscem wystaw czasowych dotyczących przyrody i kultury tych Ziem. Warto również odwiedzić park przyległy do Dworku. Drozdowo jest miejscem, w którym ostatnie lata swojego życia spędził Roman Dmowski. 

Z Drozdowa wyjeżdżamy w kierunku północnym i jadąc około 5km (w tym 2km przez las) docieramy do miejscowości Wiktorzyn. Tam wjeżdżając na Drogę Krajową nr 64 skręcamy w lewo (na zachód). Jadąc około 7km drogą krajową o średnim natężeniu ruchu, przejeżdżamy przez Elżbiecin i docieramy do Piątnicy. Miejscowość jest otoczona fortami carskimi Twierdzy Łomża. Jest to system wałów, fos, bunkrów, koszar i schronów połączony tunelami. Najstarsze obiekty pochodzą z 1889 roku, ale można tam też spotkać schrony bojowe z kampanii wrześniowej. Forty w Piątnicy były areną walk, w wojnie Polsko - bolszewickiej z 1920 roku oraz Kampanii wrześniowej 1939 roku. Najwyżej położone obiekty górują ponad 50m nad lustrem rzeki Narew. W związku z czym, z fortów roztacza się szeroka panorama Łomży. 

Przejeżdżając przez Piątnicę Poduchowną, kierujemy się na południe w kierunku Łomży. Jadąc ul. Zjazd mijamy Stadion Miejski ŁKS, wjeżdżamy na rondo Kościuszki i aleją Legionów dojeżdżamy do punktu początkowego trasy. 

czwartek, 29 marca 2012, dgtk86

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: ibyl, *.dynamic.chello.pl
2013/01/23 21:52:53
Ziemie te są bardzo ciekawe, malownicze, obfitujące w zabytki. Niestety czasami wciąż jeszcze zaniedbane zabytki. Przyczyną były niejednokrotnie wojny, które toczyły się na polskich terenach. Łomżyńskie ziemie obfitowały dawniej w browary. Szkoda, że dziś te lokalne, stare browary to już przeszłość. Choćby Browar Drozdowo rodu Lutosławskich, w dużej części zburzyli Niemcy pod koniec II Wojny, zostały resztki. Szkoda, że po dziś nie wskrzeszono tego browaru i szkoda, ze niszczeje.
stat4u